Ekovairavimas – šiuolaikinis, sumanus ir atsakingas vairavimo būdas, padedantis taupyti degalus, tausoti automobilį bei saugiai pasiekti kelionės tikslą.
Ekovairavimo stilius didžiosiose Europos šalyse yra ne tik pripažįstamas kaip naujas modernus vairavimo stilius, bet ir sparčiai populiarėja, ypač tarp jaunų vairuotojų. Kai kuriose šalyse ekovairavimo principai jau yra integruoti į pradedančiųjų vairuotojų apmokymus. Nepriklausomai nuo vairuojamo automobilio markės, amžiaus ar techninių parametrų ir be jokių papildomų investicijų vien tik vairuotojo pastangomis degalų sąnaudas galima sumažinti 5-15%. Taikant kasdien ekovairavimo principus, sumažėja ir transporto priemonių techninės priežiūros bei eksploatacinės išlaidos, mažėja remonto išlaidos dėl eismo įvykių.
Ekovairavimo koncepcija
Ekovairavimas reiškia protingesnį ir degalus taupantį vairavimą. Ekovairavimas pristato naują vairavimo kultūrą, kuri geriausiai leidžia išnaudoti pažangias transporto priemonių technologijas ir kartu didinti kelių eismo saugumą. Ekovairavimas, būdamas svarbiu darnaus mobilumo komponentu, žymiai prisideda prie klimato apsaugos ir taršos mažinimo.
Ekovairavimo nauda
Saugumo
– Didinamas kelių eismo saugumas;
– Gerinami vairuotojų vairavimo įgūdžiai.
Aplinkosauginė
– Mažinami šiltnamio efektą sukeliančių dujų (CO2) išmetimai;
– Mažinama lokali oro tarša;
– Mažinamas triukšmo lygi.
Finansinė
– Taupomas kuras / pinigai (ilgalaikiai sutaupymai sudaro 5–15 %);
– Mažesnės transporto priemonės eksploatavimo išlaidos.
– Mažesnės išlaidos dėl avarijų.
Socialinė
– Atsakingesnis vairavimas;
– Mažesnis stresas vairavimo metu;
– Didesnis komfortas vairuotojams ir keleiviams.
„Auksinės” ekovairavimo taisyklės
1. Numatykite eismo srautą
Stebėkite kelią kiek galima toliau į priekį ir numatykite eismo srautą. Veikite vietoje to, kad tik reaguotumėte – didinkite savo veiksmų laisvę, išlaikydami tinkamą atstumą tarp transporto priemonių, leidžiantį išnaudoti automobilio inerciją (didesnis saugumo atstumas, atitinkantis apytiksliai 3 sekundes iki priekyje esančio automobilio, optimizuoja galimybes subalansuoti greičio svyravimus eismo sraute – leidžia tolygiai vairuoti pastoviu greičiu).
2. Išlaikykite pastovų greitį prie žemų variklio sūkių
Važiuokite tolygiai, naudodami kiek įmanoma aukštesnę pavarą prie žemų variklio sūkių.
3. Anksti perjunkite pavaras
Perjunkite aukštesnę pavarą prie apytiksliai 2000 aps./min. Atsižvelkite į eismo sąlygas, saugumą ir automobilio technines charakteristikas.
4. Dažnai tikrinkite padangų slėgį
Registracija į kursus.
Bent kartą per mėnesį ir prieš važiavimą dideliu greičiu. Naudokite tinkamai pripūstas padangas, nes per mažas padangų slėgis mažina važiavimo saugumą ir daugiau išeikvojama kuro. Tikslų savo automobilio padangų slėgį (pagal apkrovą, didžiausią slėgį ir važiavimo greitį) rasite automobilio naudojimo žinyne.
5. Turėkite omenyje, kad bet kokiai papildomai energijai reikia kuro ir tai kainuoja pinigus.
Protingai naudokite oro kondicionierių ir elektrinius prietaisus bei išjunkite juos, kai jie nereikalingi. Elektrinė energija verčiama iš variklyje papildomai sudeginamo kuro, taigi elektros prietaisai neveikia nemokamai – jie visada sunaudoja papildomą kuro kiekį ir kainuoja pinigus.
Venkite bereikalingo svorio ir aerodinaminio pasipriešinimo.